همانطور که می دانید روش های متفاوتی برای درست کرده قهوه در دنیا وجود دارد. که در اکثر مواقع با خرید قهوه ساز های برقی می توان انواع قهوه را دم کرد. با این حال برخی از کشورها روش دم کردن قهوه مخصوص به خود را با قهوه ساز خاص آن روش، دارند.قهوه عربی یکی از این روش های درست کردن قهوه است.

برای تهیه کردن قهوه عربی کافی است مراحل زیر را انجام دهید. قهوه عربی هم مانند سایر روش های درست کردن قهوه، قهوه ساز مخصوص به خود را دارد. و قهوه ساز مخصوص قهوه عربی، دَله نام دارد. سازوکار دله شبیه به سازوکار قهوه جوش یا جزوه است، اما با ظاهری کاملا متفاوت.

اولین مرحله برای درست کردن قهوه عربی، ریختن آب به داخل دله می باشد. یعنی به ازای هر نفر یک فنجان آب. سپس دله را بر روی حرارت قرار داده تا به جوش آید.

بعد از به جوش آمدن آب، حرارت را کم کرده و دله را از روی حرارت برداشته تا آب از قُل خوردن بایستد. زمانی حدود ۱ دقیقه. حال بعد از خرید قهوه و آسیاب کردن آن،  به ازای هر نفر، یک قاشق چایخوری پودر قهوه به داخل جزوه ریخته. و آنها را با آب ترکیب می کنیم.

پس از آن، دله را بر روی حرارت ملایم تا کم میگذاریم تا وقتی که بر روی قهوه ها کف ایجاد شود. در این زمان مجددا دله را از روی حرارت به مدت تقریبا ۳۰ ثانیه برمی داریم.

حال اگر به قهوه تان مواد افزودنی اضافه می کنید، باید در این مرحله این کار را انجام دهید. مواد مانندی هل، دارچین، زعفران، … . سپس دله را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا زمانی که دوباره بر روی قهوه کف ایجاد شود.

با برداشتن دله از روی حرارت، قهوه عربی ما آماده است. فقط قبل از سرو آن باید کمی زمان بگذرد تا تفاله های قهوه ته نشین شوند. درست مانند قهوه ترک.

source: طرز تهیه قهوه عربی