qahvehdotcom

اشتراک گذاشته شده با :

قهوه دات کام

کاربرد فرنچ پرس
کاربرد فرنچ پرس

علاقه برخی از افراد به قهوه به حدی است که روزانه بیشتر از یکبار اقدام به خرید قهوه می کنند. بنابراین اگر بخواهند برای نوشیدن یک فنجان قهوه به کافی شاپ مراجعه کنند، علاوه بر اینکه زمان زیادی را تلف می کند، مقرون به صرف هم نیست.

فرنچ پرس که خیلی قبل تر از اینکه ما به دنیا بیایم به صنعت قهوه وارد شده بود، برای اولین بار در سال ۱۹۲۹ در ایتالیا و توسط آتیو کالیمانی اختراع شد.

قهوه ساز فرنچ پرس یک دستگاه ساده ای است که علاوه بر ظاهرش قهوه ای ملایم، خوش بو، خوش عطر و به طور کلی یک قهوه ی تمام عیار را آماده می کند. این قهوه ساز از یک استند یا پایه ی نگهدارنده قوری، مخزن استوانه ای قهوه و آب، فیلتر فلزی و یک اهرم پرس که متصل به درب قهوه ساز است، تشکیل شده است.

قهوه ساز های خانگی انواع مختلفی دارند که ما در اینجا به بررسی یکی از محبوب ترین قهوه ساز ها یعنی فرنچ پرس می پردازیم.

دم کردن قهوه با فرنچ پرس به راحتی خوردن یک لیوان آب می باشد. بعد از خرید قهوه ساز فرنچ پرس برای آماده کردن قهوه با آن باید ابتدا قهوه ی آسیاب شده را در مخزن بریزم. سپس آب جوش را به صورت دورانی و به آرامی به قهوه ها اضافه می کنیم. بعد از گذشت چند ثانیه درب قهوه ساز را بر روی دستگاه قرار میدهیم.

در این زمان اهرم پرس باید در بالاترین حالت خود باشد. بعد از تقریبا ۵ دقیقه، اهرم فشار را به سمت پایین به حرکت در می آوریم و قهوه ی آماده شده را به داخل فنجان می ریزیم.

اینجا لازم به ذکر است که برای داشتن قهوه ای بهتر باید چند نکته را رعایت کرد:

 • درجه آسیاب قهوه باید درشت باشد.
 • آب مورد استفاده باید جوش و تقریبا ۹۳ درجه سانتی گراد باشد.
 • قهوه نهایی فرنچ پرس را قهوه ی فیلتری می گویند، اما چون فیلتر مورد استفاده فلزی می باشد، روغن قهوه از بین نمی رود و همچنین کافئین زیادی هم دارد.
 • میزان برشتگی یا رستاین قهوه معمولا ملایم ( مدیوم رست )  می باشد.
 • قهوه ی حاصل از فرنچ پرس قهوه ی دارای کرما یا خامه ی زیادی نیست.

source: کاربرد فرنچ پرس

تفاوت قهوه دمی و اسپرسو
تفاوت قهوه دمی و اسپرسو

چه اقدام به خرید قهوه آماده کنید، چو خودتان بخواهید آم را آماده کنید، برای درست کردن قهوه دو روش وجود دارد. که این دو روش بیشتر از سایر روش ها مورد استفاده قرار می گیرند. عبور آب جوش از قهوه آسیاب شده یک روش؛ و روش دیگر دم کردن قهوه با آب تقریبا جوش است.

هر دوی این روش ها قهوه های مخصوص به خود را دارند که به قهوه اسپرسو و قهوه فیلتری شناخته می شوند. این قهوه ها طرفداران بسیار زیادی دارند و با اینکه در ظاهر مشابه یکدیگر هستند، اما بسیار متفاوت اند.

قهوه اسپرسو رایج ترین و محبوب ترین نوع قهوه در تمام دنیاست. زیرا علاوه بر اینکه خودش به تنهایی یک قهوه است، بلکه پایه بسیار دیگری از قهوه ها هم می باشد. قهوه هایی مانند: قهوه لاته، کاپوچینو، آمریکانو، فلت وایت، … . در واقع اسپرسو تنها قهوه ای است که این ویژگی را دارد.

اسپرسو از گذر آب جوش از قهوه های آسیاب شده در مدت زمان بسیار کوتاهی آماده می شود. (زمان تقریبی آماده شدن قهوه اسپرسو ۳۰ ثانیه است). به همین دلیل قهوه ای قوی، غلیظ و متراکم با طعم جذاب درست می شود.

همچنین بر روی اسپرسو، لایه ای کرمی تا قهوه ای رنگ ایجاد می شود که به این لایه کرما گفته می شود. هرچقدر رنگ کرما بازتر باشد و دیرتر از بین برود، قهوه اسپرسو باکیفیت تر است.

با خرید اسپرسو ساز می توانید این قهوه خوشمزه را به راحتی درست کنیم. اسپرسو ساز ها انواع مختلفی دارند که باید دقت کنید کدام یک برای شما مناسب تر است.

و اما روش دوم درست کردن قهوه، یعنی روش فیلتری یا روش پور اور (pour over and drip). در این روش هم، قهوه از عبور آب تقریبا جوش از قهوه آسیاب شده عبور میکند؛ اما با این تفاوت که آب به اندازه ای که برای اسپرسو جوش است، در این روش نیست.

آب مناسب برای قهوه های فیلتری آب با درجه ۹۳-۹۶ درجه سانتی گراد است. یعنی آب جوشی که حدود ۱ دقیقه از روی حرارت برداشته شده است. همچنین برعکس قهوه اسپرسو که آب خیلی سریع از پودر قهوه عبور میکند، آب به آرامی به قهوه ها اضافه می شود.

برای درست کردن قهوه فیلتری باید آب را به آرامی و به صورت چند مرحله ای به قهوه ها اضافه کرد. همین کار باعث می شود عصاره قهوه بیشتر از آن خارج شود. درنتیجه قهوه ای خواهید داشت با طعم های پیچیده. و در مقابل مدت زمان آماده شدن قهوه فیلتری بیشتر از اسپرسو است.

علاوه بر آب، عصاره قهوه از فیلتری عبور میکند که روغن قهوه را گرفته و قهوه ای شفاف و یکدست درست میکند. با خرید قهوه ساز های کمکس، V60، ایروپرس، … می توانید این قهوه خوشمزه را آماده کنید. این قهوه ساز ها در مقایسه با اسپرسو ساز قیمت کمتری دارند اما باید فیلتر های آنها را هم خریداری کنید. که این فیلتر ها قیمت زیادی ندارند.

source: تفاوت قهوه دمی و اسپرسو

خرید قهوه چری
خرید قهوه چری

در مقالات قبلی و راهنمایی خرید قهوه، به صورت مفصل درمورد انواع دانه های قهوه صحبت کردیم. با این حال قهوه چری، قهوه ای است که درمورد آن صحبت نکردیم. به همین دلیل این مقاله را اختصاص دادیم به این نوع از قهوه خوشمزه.

کشور هند از جمله کشورهایی است که قهوه روبوستا را تولید و به بازار عرضه می کند. در این بین نوع خاصی از قهوه را تولید می کند که کمی با قهوه روبستا متفاوت است. قهوه ای به نام قهوه چری.

این قهوه مانند تمام قهوه ها از دارای گیلاس قهوه است که از ۲ لوبیای قهوه تشکیل شده است. اما ویژگی هایی که باعث شده این قهوه متفاوت از سایر دانه های قهوه باشد، ویژگی های آن است. ویژگی هایی مانند:

 • کافئین بسیار زیاد
 • عطر و بوی متوسط
 • خامه زیاد
 • اسیدیته پایین
 • بادی بسیار بالا
 • تلخی متوسط

ویژگی اصلی دانه های روبستا طعم تلخ زیاد به همراه کافئین بالا است. درحالی که دانه های چری دارای کافئین بالا به همراه طعم تلخ ملایم و ماندگار هستند. به همین دلیل است که این قهوه ها از محبوبت زیادی برخودارند.

source: خرید قهوه چری

معرفی قهوه یمن
معرفی قهوه یمن

اگر به خرید قهوه علاقمند هستید و خودتان همیشه اقدام به خرید دانه قهوه کرده و آن را آسیاب می کنید، حتما با قهوه یمن آشنا هستید. یا حتی اگر با دنیای قهوه کمی آشنایی داشته باشد، نام کشور یمن را حتما شنیده اید.

زیرا براساس داستان های موجود، قهوه برای اولین بار در کشور یمن کشف شده است یا کشور اتیوپی. اما مساله ای که ثابت شده و حقیقت دارد این است که یمن اولین کشور در دنیا می باشد که دست به تولید قهوه تجاری زد.

هرچند که در حال حاضر در بازار قهوه، قهوه کشور یمن حضور کمرنگی دارد؛ اما در ابتدا و به مدت ۲۰۰ سال این قهوه، تنها قهوه ای بوده است که تولید و به سراسر دنیا ارسال می شده است.

تا اینکه بازرگانان هلندی گیاه قهوه را به صورت پنهانی به کشور اندونزی برده و آن را در آنجا پرورش دادند. قهوه یمن به قهوه موکا هم شناخته می شود. و به این دلیل به قهوه یمن، موکا گفته می شود که که دانه قهوه از بندر المخا جابه جا میشده است. و کلمه المخا به مرور زمان به موکا تبدیل شده است.

قهوه یمن یکی از خوشمزه ترین و دلنشین ترین قهوه نوع عربیکا در دنیا است (و برای درست کردن آن نیاز به خرید قهوه ساز مخصوصی نیست). زیرا همچنان و با گذشت سالها این قهوه هنوز به روش سنتی تولید و فراوری می شود.

قهوه مطری، قهوه صنعانی، قهوه اسماعیلی، قهوه حرازی، قهوه ذماری انواع قهوه یمن هستند.

source: معرفی قهوه یمن

انواع قهوه ساز
انواع قهوه ساز

قهوه این نوشیدنی محبوب و دوست داشتنی جز یکی از روتین های روزانه بسیاری از افراد تبدیل شده است. در حدی که این افراد به جای داشتن یک قهوه ساز، اقدام به خرید قهوه ساز های متفاوت می کنند.

زیرا قهوه این ویژگی را دارد که کافی است فقط یکبار آن را امتحان کرد. بعد از آن چنان شیفته آن می شوید که دوست دارید همیشه قهوه همراتان باشد، و قهوه های متفاوتی را بنوشند. به همین دلیل تلاش میکنید راه های متفاوت درست کردن قهوه را امتحان کنید. این روش ها عبارتند از:

انواع روش دم کردن قهوه و قهوه ساز هایشان

اسپرسوساز: اسپرسو پرمصرف ترین نوع نوشیدنی قهوه است. زیرا علاوه بر اینکه طعم بسیار جذابی دارد، پایه بسیاری از قهوه های دیگر هم می باشد. روش درست شدن قهوه اسپرسو به صورت عبور آب جوش از قهوه آسیاب شده است. این کار به وسیله خرید اسپرسوساز انجام می شود.

قهوه ترک: قهوه ترک سنتی ترین روش تهیه قهوه به حساب می آید. دقیقا تاریخ پیدایش قهوه ترک مشخص نیست اما بسیاری شرروع آن را از دربار عثمانی (ترکیه امروزی) می دانند.

قهوه فرانسه: درنهایت می رسیم به آخرین و جدید ترین روش درست قهوه که به آن قهوه فرانسه می گویند. قهوه فرانسه در مقایسه با قهوه های دیگر سبک تر و رقیق تر می باشد.

قهوه دمی: قهوه های دمی مخصوص نسل سوم هستند. صنعت قهوه دارای سه نسل یا سه موج می باشد که موج سوم آن تحول اساسی در صنعت قهوه و قهوه ساز ها ایجاد کرد.

source: انواع قهوه ساز

انواع قهوه اسپرسو
انواع قهوه اسپرسو

زمانی که برای خرید قهوه یا خوردن اسپرسو به کافی شاپ ها یا قهوه فروشی ها مراجعه می کنید، با یک نکته جالب توجه روبه رو می شوید. وقتی به منو نگاه می کنید، قهوه های مختلفی را می بینید که نام های متفاوتی دارند.

اما اگر درباره نحوه درست کردن آنها، یا رسپی شان از قهوه فروش سوال بپرسید، متوجه می شوید که اکثر آنها از قهوه اسپرسو تشکیل شده اند. و این همان نکته جالب توجه می باشد.

اسپرسو قهوه ای بسیار محبوب در سراسر جهان است. این محبوبیت هم به دلیل طعم و عطر شگفت انگیز اسپرسو ست، و هم به این دلیل که پایه اکثر قهوه ها می باشد. از قهوه های سرد یا همان آیس کافی ها گرفته تا قهوه های گرم. برای درست کردن اسپرسو هم نیاز به دستگاه اسپرسوساز می باشد.

هرچند که برخی از افراد بر این عقیده هستند که قهوه ی موکاپات هم اسپرسو است، اما درحقیقت اینطور نمی باشد. و تنها قهوه سازی که اسپرسو را آماده می کند، دستگاه اسپرسو ساز است.

پس با خرید اسپرسوساز می توانید تمام قهوه هایی که در منوی کافی شاپ ها است را به راحتی درست کنید. قهوه هایی مانند:

کافه لاته: قهوه ای است که از اسپرسو، شیر فوم گرفته شده و فوم شیر درست می شود. و ترکیب آن هم به این صورت است که ۳/۱ فنجان، اسپرسو است و ۳/۲ آن شیر فوم گرفته شده.

کاپوچینو: کاپوچینو از نظر ترکیبات با قهوه لاته یکی است اما تفاوتی هایی دارند. وقتی به یک فنجان کاپوچینو از کنار آن نگاه می کنید، ۳/۱ آن را اسپرسو می بینید، ۳/۱ آن را شیر فوم گرفته شده و ۳/۱دیگر آن را فوم شیر.

آمریکانو: آمریکانو در دسته قهوه های سرد یا آیس  کافی ها دسته بندی می شود. و برای درست کردن آن باید ۳/۱ اسپرسو را با ۳/۲ یا بیشتر، آب سرد ترکیب کرد.

ماکیاتو: ماکیاتو هم قهوه ای است از ترکیب شیر و قهوه. اما به جای اضافه کردن مقدار زیادی از شیر، به اضافه کردن ۲ قاشق شیر بسنده می کنند.

source: انواع قهوه اسپرسو

وسایل دستگاه اسپرسو
وسایل دستگاه اسپرسو

رای درست کردن یک اسپرسوی خوشمزه در خانه در اولین قدم نیاز به خرید اسپرسوساز است. اما تنها با خرید دستگاه اسپرسو ساز نمی توان یک قهوه بی نظیر آماده کرد. زیرا برای آماده کردن قهوه اسپرسو به لوازم دیگری هم نیاز است. برخی از این وسایل به همراه دستگاه هستند، اما تعدادی از آنها را باید جداگانه تهیه کرد.

لولر: لولر ها که به پام تمپر هم شناخته می شوند، وسیله ای هستند استوانه ای شکل و آهنی. از لولر برای مسطح و یکنواخت کردن پودر قهوه در پرتافیلتر استفاده می شود. با این کار تمپینگ قهوه سریع تر و بهتر انجام می گیرد.

تمپر: تمپر وسیله ای است شبیه به مهر، با این تفاوت که سطح آن صاف است یا شیار دار. کاربرد آن هم به این صورت است که بعد از استفاده از لولر، تمپر را بر روی پرتافیلتر قرار داده و با ایجاد کمی فشار، پودر قهوه را به قرص قهوه تبدیل می شود.

مت تمپر: مت تمپر یا تمپر مت وسیله ای است از جنس سیلیکون که درکنار اسپرسوساز قرار می گیرد. از تمپرمت برای جلوگیری از آسیب دیدن پرتافیلتر و تمپر استفاده می شود. همچنین در زمان تمپ کردن قهوه در هدگروپ نیاز به یک جایگاه ثابت و تمیز است. زیر تمپری وسیله ای است که بدون آسیب وارد کردن به پرتا فیلتر قهوه را فشرده می کنند.

ناک باکس: ناک باکس ظرف جمع آوری تفاله قهوه است. همه افرادی که روزانه قهوه اسپرسو درست می کنند، با نحوه جمع آوری تفاله قهوه مشکل دارند. به خصوص زمانی که برای جدا کردن قرص قهوه از پرتافیلتر لازم است که به آن ضربه زده شود.

ناک باکس این مشکل را حل کرده و به گونه ای طراحی شده است که به آسانی می توان تفاله قهوه را از پرتافیلتر جدا کرد. همچنین با جمع آوری تفاله های قهوه بصورت یکجا، بازیافت آنها را راحت کرده است.

source: وسایل دستگاه اسپرسو

چه کنیم قهوه تلخ نشود
چه کنیم قهوه تلخ نشود

بسیاری از افراد بعد از خرید قهوه اسپرسو و نوشیدن آن شکایت می کنند، که چرا قهوه آنها تلخی زیادی داشت. یا حتی افرادی که دارای دستگاه اسپرسوساز هستند و خودشان قهوه آماده می کنند، از تلخ شدن بیش از حد قهوه شان تعجب می کنند.

در پاسخ به این افراد باید بگوییم که تلخ شدن قهوه اسپرسو به عوامل متعددی بستگی دارد. که رعایت نکردن آنها در طعم نهایی قهوه تاثیر بسزایی دارد. این عوامل عبارتند از:

میزان رست قهوه

همانطور که می دانید دانه های قهوه را با درجه های متفاوتی برشته می کنند. طبیعتا هرچقدر میزان رست دانه های قهوه بیشتر باشد، قهوه به سوخته شدن نزدیک می شود. و قهوه که سوخته شده و از بین رفته باشد، باعث ایجاد تلخی در قهوه می شود. مانند قهوه هایی که با درجه دارک رست شده اند.

میزان آسیاب قهوه

قهوه ساز های بسیار متنوعی در بازار موجود می باشد که هرکدام سازوکار مخصوص به خود را دارند. یکی از این سازوکارها، میزان آسیاب کردن دانه های قهوه می باشد.

برای دستگاه های اسپرسوساز باید دانه های قهوه را با درجه ریز آسیاب کرد. اما در زمان خرید اسپرسو ساز و پودر قهوه فراموش نکنید که خودِ دستگاه های اسپرسو ساز به ۳ دسته تقسیم می شوند.

درنتیجه میزان آسیاب قهوه برای هرکدام از این دسته ها متفاوت می باشد. فارغ از نوع مدل اسپرسوساز، معمولا درجه آسیاب قهوه برای دستگاه های اسپرسوساز صنعتی ریزتر از اسپرسوساز های خانگی می باشد.

میزان تمپینگ قهوه

یکی از ضروری ترین کارهایی که باید قبل از قرار دادن پرتافیلتر به هدگروپ اسپرسوساز انجام داد، تمپ کردن قهوه است. فشرده سازی صحیح و اصولی قهوه باعث می شود آب جوش بصورت یکنواخت بر روی قهوه ها وارد شود.

کثیف بودن دستگاه

بعد از هربار استفاده از اسپرسوساز کمی از پودر قهوه در قسمت هدگروپ دستگاه باقی می ماند. با تمیز نکردن دستگاه این پودهای قهوه انباشته شده و در استفاده مکرر بر روی طعم قهوه تاثیر می گذارد.

source: چه کنیم قهوه تلخ نشود

طرز تهیه قهوه عربی
طرز تهیه قهوه عربی

همانطور که می دانید روش های متفاوتی برای درست کرده قهوه در دنیا وجود دارد. که در اکثر مواقع با خرید قهوه ساز های برقی می توان انواع قهوه را دم کرد. با این حال برخی از کشورها روش دم کردن قهوه مخصوص به خود را با قهوه ساز خاص آن روش، دارند.قهوه عربی یکی از این روش های درست کردن قهوه است.

برای تهیه کردن قهوه عربی کافی است مراحل زیر را انجام دهید. قهوه عربی هم مانند سایر روش های درست کردن قهوه، قهوه ساز مخصوص به خود را دارد. و قهوه ساز مخصوص قهوه عربی، دَله نام دارد. سازوکار دله شبیه به سازوکار قهوه جوش یا جزوه است، اما با ظاهری کاملا متفاوت.

اولین مرحله برای درست کردن قهوه عربی، ریختن آب به داخل دله می باشد. یعنی به ازای هر نفر یک فنجان آب. سپس دله را بر روی حرارت قرار داده تا به جوش آید.

بعد از به جوش آمدن آب، حرارت را کم کرده و دله را از روی حرارت برداشته تا آب از قُل خوردن بایستد. زمانی حدود ۱ دقیقه. حال بعد از خرید قهوه و آسیاب کردن آن،  به ازای هر نفر، یک قاشق چایخوری پودر قهوه به داخل جزوه ریخته. و آنها را با آب ترکیب می کنیم.

پس از آن، دله را بر روی حرارت ملایم تا کم میگذاریم تا وقتی که بر روی قهوه ها کف ایجاد شود. در این زمان مجددا دله را از روی حرارت به مدت تقریبا ۳۰ ثانیه برمی داریم.

حال اگر به قهوه تان مواد افزودنی اضافه می کنید، باید در این مرحله این کار را انجام دهید. مواد مانندی هل، دارچین، زعفران، … . سپس دله را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا زمانی که دوباره بر روی قهوه کف ایجاد شود.

با برداشتن دله از روی حرارت، قهوه عربی ما آماده است. فقط قبل از سرو آن باید کمی زمان بگذرد تا تفاله های قهوه ته نشین شوند. درست مانند قهوه ترک.

source: طرز تهیه قهوه عربی

ریسترتو چیست؟
ریسترتو چیست؟

اسپرسو، قهوه ای بسیار محبوب است که پایه بسیاری از نوشیدنی های دیگر قهوه هم می باشد. یعنی با خرید اسپرسوساز، می توان قهوه های متنوع زیادی را آماده کرد.

قهوه هایی مانند کاپوچینو، لاته، فلت وایت، آمریکانو، آیس کافی، … . اما در بین همه این قهوه ها، ۳ نوع آنها هستند که علاوه بر اینکه دارای پایه اسپرسو می باشند.، شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

همانطور که می دانید اسپرسو، قهوه ای است که از عبور آب جوش با فشار از قهوه آسیاب شده است. برای درست کردن آن باید دانه های قهوه را با درجه ریز آسیاب کرد.

سپس پودر قهوه را درون پرتافیلتر ریخته و با استفاده از لولر و تمپر، پودر قهوه را فشرده کرد. و به اصطلاح عملیات تمپینگ را انجام داد.

و بعد از متصل کردن پرتافیلتر به دستگاه اسپرسوساز، با روشن کردن آن عصاره گیری قهوه شروع می شود. بعد از گذشت چند ثاتیه اسپرسو آماده است.

افزون بر توضیحات بالا اسپرسو، قهوه ای است تقریبا از ۷ گرم پودر قهوه با ۳۰ میلی لیتر آب جوش.

قهوه ریسترتو همان اسپرسو است که مدت زمان عصاره گیری آن کاهش پیدا کرده است. و قبل از اینکه عصاره گیری قهوه کامل شود، عصاره گیری متوقف می شود.

در واقع با خرید قهوه ریسترتو، یک اسپرسو کوچک دارید. یعنی دبل شات ریسترتو برابر است با یک شات اسپرسو. و علاوه بر تفاوت در وزن قهوه، طبیعتا قهوه ریسترتو دارای طعمی ملایم تر، شیرین تر، کافئین کمتر و تلخی کمتری در مقایسه با اسپرسو می باشد.

زیرا برای درست کردن قهوه ریسترتو به ۷ گرم قهوه آسیاب شده و ۱۵ میلی لیتر آب نیاز است.

نگو، قهوه ای است مقابل قهوه ریسترنو. یعنی برای درست کردن قهوه لانگو باید میزان آب جوش را افزایش داد. حتی بیشتر از اسپرسو.

با این کار عصاره گیری قوی تری از قهوه انجام می شود. نتیجه آن درست شدن قهوه ای است با تلخی و کافئین بیشتر از اسپرسو که دیگر طعم و عطر ملایمی ندارد. به عبارت دیگر اسپرسو ای است از ۷ گرم پودر قهوه به همراه ۵۰ میلی لیتر آب جوش.

source: ریسترتو چیست؟